Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
wtorek 23 stycznia 2018 | imieniny obchodzi: Maria, Ildefons, Rajmund
INFORMACJE OGÓLNE
SAMORZĄD TERYTORIALNY
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI
KONKURSY, RANKINGI 2006 - 2010
GOSPODARKA
GOSPODARKA ODPADAMI
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
KULTURA
EDUKACJA
SPORT
MIEJSKI KLUB SPORTOWY " SPÓJNIA"
HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
TURYSTYKA
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
DNI OŚNA
OŚNO LUBUSKIE - WIDZIANE Z LOTU PTAKA
LINKI DO STRON INNYCH URZĘDÓW I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z REGIONEM
PKS, PKP
  Ogłoszenia drobne
czytaj »
Katalog firm
i stowarzyszeń
Tutaj na pewno znajdziesz firmę lub stowarzyszenia które działają w obrębie naszego miasta.
Wejdź sprawdź.


Zapraszamy
 
Pogoda w Ośnie Lubuskim
 

 
  
Informacje ogólne
  

Gmina Ośno Lubuskie

Burmistrz Ośna Lubuskiego – mgr Stanisław Kozłowski

Przewodniczący Rady Miejskiej – Henryk Łapko

siedziba : Urząd Miejski – Ratusz Miejski
ul. Rynek 1
69-220 Ośno Lubuskie

tel. + 48 95 757 60 29, fax  + 48 95 757 50 80
email: urzad@osno.pl
www :www.bip.wrota.lubuskie.pl/ugosnolubuskie/
www: http://bip.osno.pl
www: www.osno.pl

Ośno Lubuskie jest jednym z najstarszych miast północno – zachodniej części województwa lubuskiego. Miasto szczyci się ponad 765 letnią dobrze udokumentowaną historią. To miasto i okolica zwane niegdyś „ Niebieską krainą” ze względu na swe geograficzne położenie , do dziś stanowi atrakcyjne miejsce dla odwiedzających je turystów.

Dużym atutem miejscowości jest jej geograficzne położenie, atrakcyjność przyrodnicza i kulturowa.

Ośno Lubuskie leży w odległości 28 km od granicy polsko – niemieckiej, w powiecie słubickim. Graniczy od pd. z gminą Torzym, od pn z gminami Słońsk i Krzeszyce, od zach. z gminami Rzepin i Górzyca a od wsch. z gminą Sulęcin.

W skład gminy wchodzi miasto Ośno Lubuskie oraz 11 wsi: Grabno, Gronów, Lipienica, Lubień, Podośno, Połęcko, Radachów, Świniary, Smogóry, Sienno, Trześniów.
Gmina Ośno Lubuskie zajmuje obszar o powierzchni 198 km2 i zamieszkuje ją ok. 6500 mieszkańców.

Gmina Ośno Lubuskie położona jest wśród wzgórz morenowych Wysoczyzny Lubuskiej nad rzeką Łęczą. Posiada dość urozmaicona rzeźbę terenu. Okolice Ośna są typowym przykładem krajobrazu ukształtowanego w wyniku działania lodowca. W pobliżu miasteczka znajduje się 11 jezior (rynnowych i wytopiskowych), a także malownicze wzgórki i wąwozy. Kolejna cecha charakterystyczna otoczenia Ośna to duża powierzchnia lasów (prawie 50% powierzchni gminy). Dzięki temu panują tu doskonałe warunki do wypoczynku. Czyste jeziora, urozmaicona rzeźba terenu i piękne lasy zachęcają do kąpieli, wędrówek pieszych i rowerowych, grzybobrania i wędkarstwa.

Od strony północnej przylega do miasta jezioro Reczynek o pow. 40 ha. Przy Reczynku znajduje się kąpielisko miejskie.

Ośno Lubuskie należy do bogatszych w zabytki miast Ziemi Lubuskiej i jest jednym z kilku, które zachowały średniowieczne mury obronne. Wzniesione w 1477 r., w których umieszczono 12 baszt, otaczają miasto na długości 1350 m, są zbudowane z głazów narzutowych, nadbudowane cegłami. Najstarszą budowlą Ośna Lubuskiego jest okazały kościół św. Jakuba pochodzący z 1298 r., z wysoką, masywną wieżą ozdobioną blendami. Wewnątrz znajduje się m.in. późnorenesansowy polichromowany ołtarz z 1627 r., ambona z 1619 r., kamienna chrzcielnica z 1667 r. Neogotycki ratusz z 1843 r. stoi na miejscu starszego gotyckiego ratusza z 1544 r. Na cmentarzu jest późnogotycka kaplica św. Gertrudy, pochodząca z XIV wieku. Najstarszymi budowlami na terenie gminy są kościoły z okresu średniowiecza w miejscowościach: Gronów, Połęcko, Sienno, i Świniary oraz kościół w Radachowie przedstawiający typ architektury charakterystyczny dla zborów protestanckich XVII wieku.
 kościół św Jakuba                                                               kaplica św. GertrudyWnętrze kościoła pw św Jakuba

Zainteresowanych historią Ośna Lubuskiego zapraszamy do lektury monografii „Od Drossen do Ośna”, którą na 750 lecie podarował miastu Burmistrz Ośna Lubuskiego, oraz odwiedzin w Muzeum Ziemi Torzymskiej w ośniańskim ratuszu. Nazwa muzeum niektórych zwiedzających nieco zaskoczyła , ale kto zna historię Ośna z pewnością wie, iż właśnie Ośno było przez długi czas stolicą Ziemi Torzymskiej, a później Ziemi Zachodniotorzymskiej.

studnia na „starym rynku”                                                   Muzeum w Ratuszu Miejskim

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  
Maillista
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
  
Online: 6 odwiedzin: 3241606 top
Strona główna | Mapa | BIP |
© 2008 - 2018 Ośno Lubuskie. All rights reserved
Czas generowania strony : 0.25 sek.